Ako kŕmiť mačky domácou stravou?

Autor: Eva Dobríková | 17.1.2006 o 14:25 | Karma článku: 10,59 | Prečítané:  59291x

Po článku o kvalite granulovaných krmív som sa rozhodla venovať aj kŕmeniu mačiek domácou stravou. Mnohí kŕmia svojich miláčikov zvyškami od stola, viete však, čo im prospieva a naopak, čo im škodí?

Riško ako dvojmesačný netopier pri papaní ;)Riško ako dvojmesačný netopier pri papaní ;)Eva Dobríková
Jednou z najdôležitejších zložiek mačacej stravy je mäso. Mačka je neprevychovateľný mäsožravec. Napriek tomu, že sa z času na čas objavujú pokusy prevychovať mačky na vegetariánov, väčšinou sú neúspešné a podľa môjho názoru ide sčasti o týranie zvierat. Hoci napr. distribútor krmív AMI-pet (viď link vyššie) argumentuje tým, že rastlinné výrobky neprinášajú utrpenie iným zvieratám (hovädzí dobytok, hydina, ryby, laboratórne zvieratá využívané pri testoch atď.), nemôžeme nútiť prirodzených predátorov, ktorými mačky nepochybne sú, aby sa zapájali do boja proti týraniu zvierat spôsobenému nami, ľuďmi.
Preto je ideálnou stravou pre doma chované mačky (bez prístupu k vlastnej koristi) mäso. Presnejšie množstvo mäsa. Máloktorý bežný človek si však môže dovoliť dávať mačke 300-400 g hovädziny alebo kuraciny denne, preto tento nedostatok kompenzujeme kvalitným krmivom. Vhodné je mačkám podávať aj rôzne maškrty, vyhnite sa však akýmkoľvek koreneným a soleným jedlám a taktiež údeninám, keďže mačky nemajú metabolizmus prispôsobený na ich spracovanie.

Hovädzina

Podľa mojich skúseností je u mačiek červené hovädzie mäso jednoznačným favoritom. Jeho výhodou je, že ho môžete mačkám podávať aj surové bez straty akejkoľvek arómy, avšak po dôkladnom premrazení počas 48 hodín pri teplote aspoň mínus 20 stupňov celzia. Táto predpríprava je veľmi dôležitá kvôli riziku nákazy toxoplazmózou, ktorá sa ničí iba mrazením.
Mne osobne sa veľmi dobre osvedčilo hovädzie predné určené na guláš, ktoré je vopred nakrájané a vákuovo balené, takže niekoľko starostí s jeho prípravou odpadá. Je však veľmi dôležité mäso po výbere z mrazničky dôkladne rozmraziť - kúsky ľadu môžu vyvolať silné hnačky a zvracanie. Krv, ktorá môže pri rozmrazovaní z mäsa vytiecť, nechajte na tanieriku - pre mačky je taktiež zdrojom živín. Rozhodne sa nemusíte báť, že by sa kvôli nej stali z vašich miláčikov krvilačné šelmy ;) (opäť jedna z mnohých nepravdivých povier).
Tip: Ak pri rozmrazovaní roztopíte plátok masla položený na kúskoch mäsa, mačky sa za ním pôjdu potrhať ;)

Kuracina

Kuracie mäso je pre mačky mimoriadne zdravé, podáva sa napr. aj pri silných hnačkách (vtedy je varené kuracie mäso jediná povolená potrava) alebo iných zdravotných problémoch, pri ktorých je nutné dodržiavať diétu. Na rozdiel od hovädziny ho nemusíme premrazovať, avšak veľmi dôležité je tepelné spracovanie. Kuracina môže byť zdrojom salmonelózy, ktorá sa pre zmenu ;) ničí len dôkladným prevarením.
Dôležitým rizikom, na ktoré by ste si mali dať pozor, sú kosti. Podľa možností mačkám nedávajte mäso s kosťami, najmä pozor na tenučké ostré kostičky, ktoré si my ľudia často ani nevšimneme. Ak však oberiete kuracie stehno od týchto "šarapát" a ostane len jedna veľká kosť, mačkám dobre poslúži ako hračka.

Králičie a konské mäso

Podľa rôznych zdrojov je pre mačky taktiež vhodné, no osobne s ním nemám skúsenosti. Údajne je však veľkou pochúťkou a patrí medzi najcennejšie zdroje bielkovín.

Vnútornosti

Ľadvinky a srdce sú pre mačky veľmi vhodným doplnkom kŕmenia, rovnako ako pečeň, ktorú však kvôli riziku predávkovania vitamínom A možno podávať len raz týždenne. Králičia pečienka je výnimkou - mačky ju jesť nemôžu. Osobne mám skúsenosti aj s kuracími žalúdkami, mojej mačke však vôbec nechutili.

Ryby

U mačiek sú obvykle mimoriadne obľúbené, no napriek tomu ich podávame iba obmedzene (max. 2-3krát mesačne). Dôvodom je enzým tiamináza, ktorý ryby obsahujú. Pri trávení viaže vitamín B a neumožňuje jeho plné využitie. Kotné mačky nesmú jesť ryby vôbec, pretože vitamínové fosfáty brzdia rast plodov a ohrozujú zdravý vývin mačiatok.
Veľkým rizikom u rýb sú opäť kosti, z ktorých najmä tie maličké a najnebezpečnejšie môžu v mäse ostať i po dôkladnom vykostení. Z tohto dôvodu odporúčam najmä tuniaka v konzerve, ktorý kosti nemá a u mačiek patrí k najobľúbenejším druhom rýb.
Pozor! Nikdy nenechajte mačku jesť rybu priamo z konzervy, mohla by sa vážne poraniť.

Pozor na bravčové!

Bravčové mäso je ako jediné pre mačky úplne nevhodné, keďže je príliš tučné a býva zdrojom tzv. Aujezského choroby, ktorá je pre mačky smrteľná. Tomuto druhu mäsa sa preto úplne vyhnite.

Mliečne výrobky

Maslo, smotana, biely jogurt, kefír i detská pochúťka - Pribináčik - sú skvelými dobrotami pre mačky, ktoré pozitívne vplývajú i na ich zdravie. Vhodné sú tiež rôzne druhy syrov, pozor však na plesnivý, údený alebo korenený syr - ten mačky nesmú! Tvaroh môžu mačky len občas a v malom množstve, keďže je pre ne ťažko stráviteľný.

Vajíčka

Patria k dôležitým zdrojom živín a mačkám spravidla chutia. Podávame však zásadne len žĺtok, ktorý musí byť varený (s výnimkou vajec z domáceho chovu, ktoré s určitosťou nemôžu byť zdrojom salmonelózy).

Tráva

Čerstvá tráva je pre mačky žijúce v byte takmer nutnosťou. Neustálim čistením srsti sa im totiž v žalúdku môžu vytvárať tzv. bezoáre, čo sú vlastne chumáče chlpov brániace správnemu tráveniu. U mačiek môžu spôsobovať vracanie a bolesti brucha. Tráva, ku ktorej majú mačky voľný prístup, ich vytváraniu zamedzuje.
Ja mám dobré skúsenosti s obyčajnými trávnikovými semiačkami, z ktorých vyrastá tráva s ostrými hranami (nie som odborník na botaniku, budem rada, ak niekto znalý veci uvedie presný druh ;). Tá totiž bezoáre ľahšie prereže a včas zamedzí ich zhlukovaniu. Semiačka stačí zasiať do plytkého kvetináča a po 2-3 dňoch, keď vyrastú, ponúknuť mačke na jedenie. Najlepšie je umiestniť kvetináč tak, aby ho mala mačka v prípade potreby stále na dosah.

Mlieko

Mlieko je jednou z častí mačacej výživy, ktoré sú opradené najväčším množstvom mýtov a povier. Pre mačky je totiž vhodné iba kozie mlieko, ktoré posilňuje imunitu. Kravské mlieko podávame len veľmi zriedka, najlepšie vôbec! Obsahuje totiž priveľa mliečneho cukru - laktózy, ktorá je pre mačky ťažko stráviteľná. U niektorých mačiek môže spôsobovať silné alergické reakcie a hnačky.

Sladkosti

Sladkosti každého druhu sú pre mačky zakázané! Metabolizmus mačiek nie je prispôsobený spracovávať cukry, ktoré sa v sladkostiach vo veľkej miere vyskytujú. Enormné množstvo tukov taktiež zostáva nespracované a vytvára v tele zvieraťa rôzne toxíny ohrozujúce zdravie. Okrem toho, pre mačky sú sladkosti pomerne silnou drogou (rovnako, ako pre mnohých ľudí ;) a ak raz povolíte, ťažko zviera odnaučíte kradnúť čokoládu, cukríky, koláče a pod.

Ovocie a zelenina

V rozumnej miere nemôžu ublížiť. Mačky v nich však málokedy majú obľubu, hoci sa samozrejme nájdu aj výnimky. Vo všeobecnosti sú nevhodné citrusové plody, no však len z toho dôvodu, že mačky neznášajú ich vôňu a väčšina z nich sa k citrusom ani len nepriblíži ;) Mojej Miuške mimoriadne chutí kukurica a zbožňuje tiež olivy, ktoré sú považované za mačacie afrodiziakum. Preto ich odporúčam mačke podávať len v obmedzenej miere ;)
Tip: Môžete vyskúšať potrieť olivami z nálevu miesto, ktoré chcete mačke spríjemniť. Mňaukadlá zbožňujú olivový pach a na mieste, kde sa napr. vylial olivový nálev, sa dokážu váľať celé hodiny ;)

Tekutiny

Je dôležité zabezpečiť mačke stály príjem tekutín. Ideálna je čistá voda, najlepšie stolová nesýtená. Voda z vodovodu obsahuje chlór, ktorý vo väčších množstvách môže mačke (a najmä mačiatku) ublížiť. Nikdy nepodávame sýtenú minerálku!


Čo mačky jesť nesmú?

Na záver malé zhrnutie. Nasledujúce potraviny by mali byť pre mačku absolútnym tabu:
- bravčové, údené, korenené a slané mäso (t.j. žiadne klobásy, šunka ani jaternice!)
- kravské mlieko
- vaječný bielok
- sladkosti, káva, cola a alkohol (tie sú tabu pre takmer všetky zvieratá)
- sója (často obsiahnutá aj v nekvalitných krmivách ako zdroj bielkovín - pre mačky je ťažko stráviteľná)
- akékoľvek potraviny, ktoré môžu obsahovať malé ostré kostičky

Držím vám pri kŕmení mačičiek palce a verím, že nájdete správnu zlatú strednú cestu medzi domácou stravou a špeciálne vyrábanými krmivami ;)

Zdroj: CATS.SK
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?